U ovom blogu saznat ćete više o raznim opisima poslova iz područja medicine/njege u Njemačkoj te koji su zakoni povezani s njima.
U Njemačkoj su Medicinska zanimanja takozvana regulirana zanimanja (reglementierte Berufe), što znači da stručno osposobljavanje regulira država odnosno Savezna država/pokrajina (Bundesland). Da biste dobili priznanje u Njemačkoj, morate podnijeti zahtjev (Antrag auf Berufszulassung).
Ključne riječi:
reglementierte Berufe – Pflegefachmann – Pflegefachfrau – Altenpfleger*in – Gesundheits- und Krankenpfleger*in -Gesundheits- und Kinderkrankenpfleger*in – Krankenpflegegesetz (KrPflG) -Altenpflegegesetz (Alt-PflG) – Pflegeberufegesetz (§40 PflBG)
Stanje: 25.5.2022
Od 2020. godine je u upotrebi naziv za zanimanje „Pflegefachmann“ odnosno „Pflegefachfrau“, koje bi dugoročno trebao biti zamjena za dosadašnji naziv, mada se u mnogim Saveznim pokrajinama još uvijek upotrebljava: Altenpfleger*in – Gesundheits- und Krankenpfleger*in – Gesundheits- und Kinderkrankenpfleger*in
U vezi s tim ćete sad dobiti jasnije informacije.
U Njemačkoj su do 31.12.2019. prema Zakonu o sestrinstvu i skrbi za starije osobe (Krankenpflege- und Altenpflegegesetz) bili uobičajeni sljedeći termini za poslovne profile:
- Gesundheits- und Krankenpfleger*in (Krankenpflegegesetz)
- Gesundheits- und Kinderkrankenpfleger*in (Krankenpflegegesetz)
- Altenpfleger*in (Altenpflegegesetz)
Stupanjem na snagu Zakona o sestrinskim zanimanjima – Pflegeberufegesetz (§40 PflBG) 01.01.2020, ta su tri stručna profila spojena u jednu profesionalnu kvalifikaciju pod nazivom Pflegefachmann, odnosno, Pflegefachfrau.
Kvalifikaciju za Pflegefachfrau i Pflegefachmann može se steći u sklopu takozvane “generalistische Pflegeausbildung” (opće sestrinske izobrazbe). Vještine koje se stječu u okviru generalistische Pflegeausbildung odnose se na rad s djecom, mladima, odraslima i starim osobama koje su pogođene potrebom za njegom. Istodobno, sa stručnom kvalifikacijom za Pflegefachfrau i Pflegefachmann, možete raditi u ustanovama za akutnu bolničku njegu (npr. bolnice), dugotrajnu bolničku skrb (npr. starački domovi) i izvanbolničku skrb (npr. usluge izvanbolničke skrbi). U sklopu “generalistische Pflegeausbildung”, fokus se može odabrati u trećoj godini školovanja u području zdravstvenog i pedijatrijskog sestrinstva (Kinderkrankenpflege) ili u području gerijatrijske njege (Altenpflege).
Dakle, prema “Pflegeberufegesetz” sada postoje sljedeći opisi poslova:
- Pflegefachfrau / Pflegefachmann
- Gesundheits- und Kinderkrankenpfleger*in
- Altenpfleger*in
Do 31. prosinca 2024. još uvijek je moguće podnijeti zahtjev za radnu dozvolu u zvanju medicinske sestre/tehničara prema prijašnjem Zakonu o medicinskim sestrama / Krankenpflegegesetz (KrPflG) i skrbi za starije osobe / Altenpflegegesetz (Alt-PflG). Ovisno o saveznoj državi, može vam se dati izbor u prijavi i možete označiti pravnu osnovu na kojoj se pojedinačna prijava obrađuje. (To je, na primjer, moguće u Hessenu, ali sve savezne države trenutno ne nude ovu opciju.)
Važno! Do 31. prosinca 2024. moraju postojati svi potrebni uvjeti za izdavanje potvrde! Možete izraziti svoje želje o tome koji zakon želite, ali konačnu odluku donosi regionalno vijeće (Regierungspräsidium).
Koja je razlika u obradi mog zahtjeva prema prijašnjem “Krankenpflege- ili Altenpflegegesetz” i “Pflegeberufegesetz”?
A) Zahtjev prema prijašnjim zakonima “Krankenpflege- (KrPflG) i Altenpflegegesetz (Alt-PflG)”
Obrazovanje se uspoređuje kako je definirano u prijašnjem Zakonu o medicinskim sestrama (KrPflG) i o skrbi za starije osobe (Alt-PflG).
Opće i (pedijatrijske) medicinske sestre (Gesundheits- und (Kinder-)Krankenpfleger*innen) mogu birati između Anpassungslehrganga (tečaja prilagodbe) i Kenntnisprüfunga (provjere znanja), ali nadoknadu značajnih razlika može se izvršiti samo u ustanovama akutne bolničke skrbi (bolnicama) i samo uz sudjelovanje bivših škola za medicinske sestre.
Gerijatrijske sestre (Altenpfleger*innen) također mogu birati između Anpassungslehrganga i Kenntnisprüfunga, ali se nadoknada značajnih razlika može izvršiti samo u ustanovama za dugotrajnu stacionarnu njegu (staračkim domovima) i to samo uz sudjelovanje bivših škola za gerijatrijske sestre.
B) Zahtjev prema Pflegeberufegesetz (§40 PflBG)
Usporedba izobrazbe temelji se na Zakonu o sestrinskim zanimanjima (Pflegeberufegesetz) i pripadajućem Pravilniku o osposobljavanju i propisu o polaganju ispita.
Možete birati između tečaja prilagodbe (Anpassungslehrgang) i provjere znanja (Kenntnisprüfung) .
I praktični i usmeni dio Kenntnisprüfunga više nisu ograničeni samo na bolnice ili staračke domove, već od sada možete birati između sljedećih institucija:
- bolnička akutna skrb (bolnice) – stationäre Akutpflege (Krankenhäuser)
- dugotrajna bolnička njega (domovi za starije osobe) – stationären Langzeitpflege (Pflegeheime)
- dugotrajna izvanbolnička skrb (usluge izvanbolničke skrbi) – ambulanten Langzeitpflege (ambulante Pflegedienste)
!Međutim, preduvjet je da ove ustanove nude i mjesta za obuku opće medicinske sestre – generalistische Pflegeausbildung – (kao pružatelj praktične obuke ili kao partner u suradnji).
Isto vrijedi i za usmeni dio ili završni intervju za Anpassungslehrgang.
U praktičnom dijelu, ovisno o tome koji su manjkovi utvrđeni u Defizitbescheidu, može se dogoditi da se praktične faze planiraju u ustanovama za stacionarnu akutnu njegu (bolnice), stacionarnu dugotrajnu njegu (domove za starije osobe) i dugotrajnu izvanbolničku skrb (usluge izvanbolničke skrbi). U tom slučaju možete odabrati vrstu ustanove u kojoj bi se trebala odvijati većina praktičnih postkvalifikacijskih razdoblja. U idealnom slučaju, ovo je budući poslodavac.
Dodatne informacije o ovoj temi možete pronaći ovdje: https://www.pflegeausbildung.net/ i ovdje.
Nadamo se da Vam je ovaj pregled pomogao. Pratite nas zbog daljnjih korisnih informacija ili nas direktno kontaktirajte :).
Vaš Jobs & Spirit tim
Ažurirano: 4.1.2023.